Polecamy

Krótkowzroczność i cesarka

2014-04-08

Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, wysoka krótkowzroczność nie jest już wskazaniem do cesarki. Jak wykazały długoletnie badania, to nie wysoka krótkowzroczność, ale zmiany zwyrodnieniowe na siatkówce oka są wskazaniem do cesarskiego cięcia. Zmiany zwyrodnieniowe mogą towarzyszyć krótkowzroczności.

Oznacza to, że większość ciężarnych, które rodziły dzieci poprzez cesarskie cięcie w obawie o swój wzrok, może rodzić siłami natury. Oczywiście, wybór formy porodu należy do przyszłej matki.

Czym jest wysoka krótkowzroczność? To schorzenie występuje, gdy wada wzroku wynosi więcej niż minus sześć dioprii. Jeszcze kilka lat temu kobiety z dużą wadą wzroku były utwierdzane w przekonaniu, że poród siłami natury jest dla nich nie wskazany. Obawiano się, że skurcze w trakcie porodu mogą wywołać pogłębienie wady wzorku.


Zobacz: Krótkowzroczność nie jest już wskazaniem do cesarki

Obecnie uważa się, ze krótkowzroczność nie jest równoznaczna z koniecznością wykonania cesarskiego cięcia. Specjaliści potwierdzają, że nie istnieją bezwzględne okulistyczne wskazania do cesarskiego cięcia w krótkowzroczności. To niebezpieczny mit, który należy obalić – grzmią położnicy z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

Wskazanie okulistyczne do wykonania cesarskiego cięcia występuje tylko wówczas, gdy lekarz stwierdzi zmiany zwyrodnieniowe na siatkówce oka - odwarstwienie siatkówki bądź zaawansowaną retinopatię - brzmi aktualna rekomendacja Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Polecamy