Polecamy

Dobry nawyk snu u dziecka

2014-03-08

Sen to ważna rzecz. Jak więc wyrobić dobry nawyk snu u dziecka? Da się w ogóle? Otóż, tak. Gdy dziecko ma już sześć, czy osiem tygodni życia, rodzice mogą ustalać jego harmonogram snu.


Zapewni on dziecku poczucie bezpieczeństwa i poczucie przewidywalności. Harmonogram snu pomoże również naszemu potomstwu wyrobić odpowiednie nawyki snu, które zaprocentują w przyszłości.


Dziecko kształtuje przyzwyczajenia dotyczące snu w ciągu kilku dni. Najważniejsze jest jednak pozwolić mu zasnąć samodzielne. Kołysanie i stała obecność matki może sprawić, że będzie je trudno od tego odzwyczaić.


Nawyk snu najłatwiej i najskuteczniej wyrabia się poprzez codzienny rytuał poprzedzający zasypianie. Wykonywanie ustalonego co noc wzoru sprawia, że maluch zaczyna przewidywać sytuację. Jest bardziej zrelaksowany. Im bardziej dziecko będzie zrelaksowane, tym większe szanse, że szybciej pójdzie do łóżka i łatwiej zaśnie.


Pomocne mamie i tacie jest wprowadzenie rutynowych czynności, jak - zwykła kąpiel, zakładanie piżamy, czytanie bajki, słuchanie muzyki, przytulanie lub spokojna zabawa. Należy wybrać takie zajęcia, które pomogą malcowi się uspokoić i nie będą go rozpraszać.


Po nich powinno nastąpić usypianie dziecka. Za każdym razem taki rutynowy proces powinien kończyć się w sypialni. Maluch musi też zrozumieć, że jego sypialnia jest miłym miejscem. Nie może mieć wrażenia, że jest tam wypędzany jedynie przed snem.


Kąpiel to święto, które stabilizuje pory dnia i nocy. Najpopularniejszą rutynową czynnością przed snem jest bowiem kąpiel. Ciepła woda świetnie relaksuje. Jest to też zawsze czas, który mama może spędzić z dzieckiem.


Jeżeli natomiast dziecko zbytnio ekscytuje się podczas kąpieli lub przeciwnie – nie lubi jej, należy kąpiel wyłączyć z codziennego rytuału. Złóżmy jednak, że kąpiel jest akceptowana i ją wykonujemy. Dopiero po kąpieli powinien nastąpić proces wyciszania.


Pamiętajmy, żeby założenia dotyczące nawyków i zwyczajów były konsekwentnie realizowane. Warto bowiem wiedzieć, że wprowadzenie zbyt wielu zwyczajów do wieczornego planu może się czasem skończyć problemami z ich dotrzymaniem.


Bez codziennego powtarzania zwyczaje przestaną być także skuteczne. Ponadto, należy trzymać się rutynowych czynności, nawet znajdując się poza domem, czyli u rodziny, czy na wakacjach. To bardzo ułatwi dziecku wyciszenie się również w obcym otoczeniu i szybką akceptację nowego miejsca.

Polecamy